CZYM JEST AUTYZM?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Autyzmu nie da się wyleczyć. Dotyka wielu obszarów życia i powoduje, że dzieci rozwijają się inaczej.

To ogromny problem społeczny. Autyzm diagnozuje się już u 1 na 100 dzieci. Dzieci z autyzmem często nie mówią lub dużo później niż inne dzieci wypowiadają pierwsze słowa. Nie wchodzą w relacje i interakcje np. nie zwracają uwagi na pokazywane zabawki, nie reagują na imię i unikają kontaktu. Mogą przejawiać stereotypowe zachowania i zabawy takie jak trzepie rączkami, używanie nietypowych przedmiotów do zabawy (np.: śrubokręta, kombinerek, widelca), układanie zabawek w długie rzędy, fascynujące może stać się obracające się kółko samochodu czy inne powtarzalne czynności.

Osoby z autyzmem inaczej odbierają otaczający je świat. Autyzm może powodować nadwrażliwość na bodźce. Nawet delikatny dotyk może sprawiać realny i fizyczny ból lub odwrotnie – nawet silne uderzenie jest ledwo wyczuwalne. Nadwrażliwość na dźwięki czy kolory sprawia, że dzieci i osoby z autyzmem czują się przytłoczone.

Wczesna diagnoza i konsekwentna terapia dają dzieciom z autyzmem szansę na rozwój i samodzielność.

symptomy autyzmu

1. 

Nie mówi lub ma kłopoty z mówieniem
Dzieci z autyzmem często nie mówią lub dużo później 
niż inne dzieci wypowiadają pierwsze słowa.

2.

Nie wchodzi w relacje i interakcje
Na przykład: nie zwraca uwagi na pokazywane zabawki, 
nie „robi papa”, nie „przesyła buziaczków”.

3.

Przejawia stereotypowe zachowania i zabawy
Na przykład: trzepie rączkami, używa nietypowych przedmiotów 
do zabawy (np.: śrubokręta, kombinerek, widelca), układa zabawki 
w długie rzędy, fascynuje go obracające się kółko samochodu-zabawki..

4.

Jeżeli zauważysz takie sygnały u swojego dziecka, poproś lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do poradni dla osób z autyzmem, gdzie możesz wykluczyć autyzm

JAK POMÓC?

Osoby z autyzmem, niezależnie od wieku, liczą na Twoją akceptację i zrozumienie. Twoja reakcja jest ważna również dla ich rodzin! Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba z autyzmem, pamiętaj że możesz pomóc!

 

  • Nie oceniaj, nie krytykuj, nie dawaj dobrych rad – zamiast tego możesz zapytać jak możesz pomóc. Rodzina i najbliżsi będą to wiedzieć najlepiej!

  • Nie odtrącaj dzieci i osób z autyzmem. Być może ich zachowanie wyda się niewłaściwe, ale osoby z autyzmem również pragną mieć kolegów, budować relacje i liczyć na czyjąś życzliwość.

  • Mów prosto i zrozumiale. Unikaj skomplikowanych zdań, sarkazmu czy żartów bo możesz zostać niezrozumiany. Staraj się zachowywać spokojnie, nie wykonywać gwałtownych ruchów.

  • Nie inicjuj kontaktu fizycznego. Przytulanie, głaskanie czy dotykanie może sprawić, że dziecko się wystraszy.

  • Jeżeli czegoś nie wiesz – pytaj! Rodzice, opiekunowie czy osoby z autyzmem będą najlepiej wiedzieć czego oczekują od drugiej osoby i jakich zachowań wolą unikać.

Wspierają nas

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15